Tűzifa tárolás,szárítás
Sokféle leírás létezik a tüzifa kezeléséről,tárolás, szárítás. Íme néhány gondolat mely a teljesség igénye nélkül fogalmazódott meg bennem.
A tüzifa szén értékesítés manapság nem könnyű dolog főleg ebben a pénztelen világban.
A hideg téli éjszakáknak varázslatos hangulatot kölcsönöz otthonában egy duruzsoló kályha, vagy egy mesésen világító kandalló fénye és melege. A táncoló lángok látványa és a pattogó tűz hangja semmi máshoz nem hasonlítható hangulatot áraszt. Azonban mielőtt elhatároznánk, hogy a kettő közül melyiket szeretnénk, nem árt elgondolkodni azon, vajon melyik illik az Ön otthonába. Egy színes, formás kandalló vagy kályha máris a lakás meghatározó részévé válhat. Azonban ezzel legyünk óvatosak, hiszen ezek az egyedi darabok nem biztos, hogy igazi harmóniát teremtenek a lakás többi berendezésével. Fontos, hogy a lakás többi részéhez is illeszkedjenek stílusban, anyagban, formában. Figyelembe kell venni a rendelkezésre álló anyagiakat, fűtési lehetőségeket. Kályhánál figyelembe kell venni stabilitását, az alatta és előtte lévő burkolat gyúlékonymentességét, legyen elegendő terület körülötte. Fontos a biztonsági előírások és szabályzatok betartása is. Lehetőleg kérje ki szakember segítségét, hogy megelőzze a tűzeseteket, füstszivárgást és esetleges komolyabb problémákat.
Érdemes előre beszerezni a télire valót!
Sok helyen frissen vágott fával tüzelnek – leginkább az anyagi szempontok miatt –, pedig a száraz fa hasznosuló fűtőértéke köbméterre vetítve 1,2-1,3-szorosa a nedvesének.
Még nagyobb az eltérés, ha mázsában számolunk, itt akár 1,8-2-szerese is lehet a különbség.
Érdemes tehát már idén beszerezni a jövő évi fűtéshez szükséges mennyiséget, hiszen ilyen felár mellett már nem gazdaságos a vegyes tüzelésű kazánt használni – annak minden kényelmetlenségével együtt – a gáztüzelés helyett.
Az év elején még 40-50 százalék nedvességtartalommal rendelkező fa a fűtési szezon kezdetére már csupán 20 százalék vizet fog tartalmazni, feltéve, ha oldalról nyitott, fedett tárolóban tartjuk.
Amennyiben mégis csak késve jutunk tűzifához, érdemes egy-két napi hasogatott fát a kályha vagy a kazán közelében elhelyeznünk, hogy nagyjából kiszáradjon, mire az égetésére kerül a sor.
A jó tűzifa száraz, max. 20% nedvességtartalmú keményfa. Magas gyantatartalmú fák, pl. gyümölcsfák, fenyő, nem alkalmasak kandallóban történő tüzelésre. A legideálisabb az ún. "lábon száradt" keményfa, ahol a fa felélte saját nedvességtartalmát, így az már tökéletesen száraz. A szárítást mi magunk is végezhetjük. Ehhez egy a szabadba lévő fedett hely (pl. féltető) szükséges, amit a levegő szabadon átjárhat, vigyázva arra, hogy nedvesség közvetlenül ne érhesse.
Tűzifa fatárolás tüzelőanyag
A cserépkályha, kandalló elkészülte után a leggyakoribb kérdések, túl azon, hogy kell begyújtani, kiszárítani és használni az új tüzelőberendezéseket, a következők: melyik tüzifa fafajták a legalkalmasabbak a tüzelésre, miért pont ezek és milyen módon kell tárolni. A következőkben rövid tájékoztatást adunk, a leginkább ajánlott tűzifák fajtáiról, tárolásáról, némiképpen segítséget nyújtva a gyakorlatlanabb felhasználóknak vagy új ötleteket, lehetőségeket mutatva a szakembereknek. Csoportosításunk természetesen nem teljes, de legalapvetőbb kritériumként kijelenthető, az a legjobb tűzifa, amelyik víz-, illetve nedvtartalma 30% alatti – 2-3 évig szárított, kivágott fák esetében -, valamint valamelyik kemény fafajta legyen, mint a tölgy, a bükk, a cser vagy az akác és még idesorolhatók a gyümölcsfák is.
Végezetül egy régi mondást idéznék: „ Aki fával fűti a kemencéjét az kétszer melegszik ki benne, egyszer mikor összevágja és behordja a fát, másodszor mikor mellételepszik.
A kemény tüzifa mint tüzelőanyag alkalmasabb a fűtésre?
A jó tüzifa a keményfa, azaz a tölgy, az akác, a kőris vagy a bükk. Természetesen más tüzifa is megfelel a célnak, de a keményfa fűtőértéke nagyobb, nem lobban el hirtelen.
Tölgy,cser,bükk,gyertyán
tüzifa esetében nagyon fontos az, hogy ne legyen vizes. A nedves tüzifa kevesebb hőt és több karbonsavat termel, amely akár kéménytüzet is okozhat, illetve a lerakódás tönkre teheti a kéményt.
Kandalló esetében a vizes tüzifa azt eredményezheti, hogy az üveg belső felületén kátrány folyhat.
Mindezek elkerülése érdekében a nyári időszakban beszerzett tüzifa kerüljön mihamarabb feldarabolásra. A tüzifa felhasogatva és szépen, rendben, sorban összerakva kellőképpen kiszárad a fűtési szezon kezdetéig.
A hasogatott tüzifa hatalmas előnye az, hogy további hasogatást, további fizikai munkát nem igényel. Drágább ugyan, de a hasogatott tüzifa sok időt és munkát spórol.
Szénről is írok pár szót mert a szén árak magyarországon igen változók és érdemes a fűtési szezon előtt megvásárolni a szenet mert az is drágább lessz mire elkezdenénk vele fűteni.
Egyetlen és fontos kitétel van a szén tárolásakkor száraz!!!
Fénytől elzárt helyen kell tárolni.
Így évekig eláll.
Információk a szénről
A szén foszilis fűtőanyag, ma is nagyon fontos és elterjedt. Régi beidegződések, rossz kazánok miatt sokan még ma is a füstőléssel, kormos kéményekkel azonosítják. A korszerű kazánokban tisztán , nagyon kevés füsttel használható. A legtöményebb, energiadús szilárd fűtőanyag.
Tárolásra nem érzékeny. Bio anyagokkal keverhető, ekkor használata ökológiailag sokkal kedvezőbb. Nagyobb távolságra is érdemes szállítani. Egy köbméter gáz helyettesítésére kb. 2kg közepes fűtőértékű barnaszén kell. A daraszén ömlesztett formában kb 1tonna/m3 fajsúlyú, tehát a tároláshoz tonnánként 1m3 hely szükséges (pl átlagos 100m2 családiház éves szükséglete 5-8 tonna, vagyis 8m3 tároló kell.)
Ilyenkor tavasszal érdemes a tüzifa akció keretében vásárolni,
mert mire eljön a tüzelés ideje természetessen a tüzifa is drágulhat.
Tatabánya Budapest Székesfehérvár Győr tüzifa, szén értékesítés,hírdetés,eladás,tüzifa,szén, kemény tüzifa team
akció,akciós,daraszén,diószén
szén,szén,szén,szén,szén árak 2011,szén Tatabánya,szén akció,szén kcióssan,szén kiskereskedelem,szén olcsón,tüzifa,szén ár,szén ára,szén,szén,szén,szén